Donner DHP-100 Pro el-klaver træ

3.299,00
  • Donner DHP-100 Pro el-klaver træ
  • Super fint el-klaver til en super god pris
  • El-klaver med 88 fuldvægtede hammer action tangenter
  • Elegant design i flot træ finish
  • Integreret funktioner så man kan øve sig. 
Model/varenr.: Donner DHP100 pro træ
Vægt: 21 kg

Levering, Fragt, Returret

Andre købte også
  • El-klaver med 88 fuldvægtede hammer action tangenter
  • Elegant, lyst design i træ finish
  • Brugervenlige funktioner til øvning og indlæring
  • 3-pedalsæt som på et akustisk klaver
  • Bluetooth, USB og MIDI til apps og undervisning

Donner DHP-100 Pro træ – et flot og indbydende el-klaver til hjemmet

Donner DHP-100 Pro i træ er skabt til hjem, hvor design og funktionalitet skal gå hånd i hånd. Den lyse, beige finish giver klaveret et roligt og moderne udtryk, som passer perfekt ind i skandinavisk indretning – uanset om det står i stuen, på børneværelset eller i et dedikeret musikrum. Klaveret fremstår let og indbydende og opleves mere som et møbel end som et traditionelt instrument, hvilket gør det nemt at integrere i hverdagen.

Naturlig spillefornemmelse – ideel til begyndere

De 88 fuldvægtede hammer action tangenter giver en realistisk modstand, der minder om følelsen fra et akustisk klaver. Det gør det lettere at udvikle korrekt teknik, fingerkontrol og dynamik fra starten. For nybegyndere er det en stor fordel, da man lærer at spille rigtigt fra begyndelsen, mens let øvede spillere får bedre kontrol og større nuancer i spillet.

Det medfølgende pedalsæt med sustain, damper og sostenuto fungerer som på et klassisk klaver og giver mulighed for at arbejde med klang og udtryk i takt med, at færdighederne udvikler sig.

Et klaver, der gør læring overskuelig og motiverende

DHP-100 Pro træ er fyldt med funktioner, der gør øvningen både nemmere og sjovere. Klaveret indeholder 128 lyde – fra akustiske klaverer og elpianoer til orgler og synths – så der er rig mulighed for variation og kreativ udfoldelse. De 83 rytmer og 47 demo-sange giver inspiration i den daglige øvning, og via Donner Music App kan demo-sangene bruges aktivt som en del af undervisning og læring.

Split- og dual-funktioner gør det muligt at spille to lyde samtidig eller opdele klaviaturet, hvilket er særligt nyttigt i undervisningssituationer og ved samspil. Den indbyggede metronom hjælper med timing og rytmisk sikkerhed, mens touch response og transponering gør klaveret let at tilpasse forskellige spillere og niveauer.

En god start på musikalsk udvikling

At lære at spille klaver giver mere end blot musikalske færdigheder. Det styrker evnen til fordybelse, træner koordination og giver en tydelig oplevelse af fremskridt, når nye stykker læres. For børn kan klaverspil være et kreativt alternativ til skærmtid og en positiv måde at arbejde med struktur, lytning og selvstændighed. Samtidig giver det glæden ved at skabe noget selv – alene eller sammen med andre.

Moderne tilslutninger til nutidens behov

DHP-100 Pro træ kan bruges med høretelefoner til stille øvning eller tilsluttes et PA-anlæg via line-udgangen. Med Bluetooth, USB og MIDI er det nemt at bruge online undervisning, musikapps og computerbaseret musiksoftware, hvilket gør klaveret relevant både til klassisk klaverlæring og moderne musikbrug.

Tekniske specifikationer

  • 88 hammer action tangenter
  • Polyfoni: 128
  • 128 lyde
  • 83 rytmer
  • 47 demo-sange
  • Funktioner: Dual, Split, Sync, Transponering
  • Effekter: Reverb, Chorus, Touch Response
  • Tilslutninger: Bluetooth, USB, MIDI
  • Udgange: 1 x 6,3 mm hovedtelefonudgang, 1 x 6,3 mm jack-udgang til PA
  • Indbyggede højttalere
  • Vægt: ca. 21,5 kg
  • Dimensioner (B x D x H): 138 × 35,8 × 76,4 cm

Pakken indeholder

  • Donner DHP-100 Pro el-klaver – træ
  • Nodestativ
  • Pedalsæt med 3 pedaler (sustain, damper, sostenuto)
  • Strømforsyning

Der er endnu ikke nogen anmeldelser her. Vi vil være glade for hvis du vil anmelde som den første.

Tilføj anmeldelse: